Šperky, doplňky, kosmetika

Jak pěstovat hlívu ústřičnou?

hlíva ústřičná

To, že nám na kuchyňském okně bujně roste bazalka, petržel a tymián, nikoho neudiví. Možná jste ale netušili, že v „homemade“ podmínkách se může stejně tak dobře dařit i takovému zázraku jako je hlíva ústřičná. A co víc pěstovat hlívu je větší hračka, než by vás kdy napadlo. Udělejte jí doma místo. Stojí to za to. Hlíva ústřičná je všelék (nejen) posledních let.

Proč zrovna hlíva ústřičná?

Kdo má houby, rozhodně nemá „houby“. Po tisíciletí na ně spoléhají vládci, mudrci i odborníci tradiční čínské medicíny. A obdivem nešetří ani současní vědci. Škála jejich léčivých účinků je totiž pořádně pestrá. Hlíva ústřičná dokáže vyhecovat imunitu na maximum, snížit cholesterol, zabojovat proti bakteriím i parazitům, a poradí si i s vysokým krevním tlakem, přemírou stresu a celou řadou dalších civilizačních chorob.

Hlíva ústřičná pěstování doma

Ideální teplota pro pěstování se pohybuje kolem 18 °C. Hlíva ústřičná se bude mít jako v bavlnce ve sklepě, garáží nebo i na balkóně, na který svítí tak akorát. Na rozdíl od žampionů totiž hlíva ústřičná nějaké to světlo k životu potřebuje. Daří se jí na špalcích, pařezech, slámě i na pazdeří. Příprava substrátu a jeho naočkování sadbou je však pro pěstitele zásadní. Nezáleží na tom, jestli zvolíte zrnitou nebo kolíčkovou sadbu, důležité je především, aby byla čerstvá.

Hlíva ústřičná pěstování na slámě

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak vypěstovat hlívu ústřičnou, je pomocí slámy, zrnité sadby a igelitového pytle:

  1. Do začátku potřebujete slámu a větší průhledný igelitový pytel.
  2. Slámu pořádně utlačte v pytli a zalijte ji převařenou vodou.
  3. Pytel uzavřete a slámu nechte pařit.
  4. Druhý den ustřihněte spodní roh pytle, aby mohla odtékat přebytečná voda.
  5. Slámu naočkujte klasickou zrnitou sadbou rozdrobenou na kousky velké cca 2 cm.
  6. Pytel zavažte, provázek ale nechte povolený. Otvor by měl mít cca 6 cm. Přijde do něj přibližně čtvrt balíčku obyčejné skladové vaty, díky které bude k podhoubí proudit kyslík.
  7. Pytel uložte na dva měsíce na teplejší místo (kolem 20 °C).
  8. Prorostlý pytel poté umístěte na chladnější místo, kde teplota nepřesáhne 10 °C. Zde je ale třeba dbát na dostatečný přísun světla (bez přímého slunce).
  9. Do pytle udělejte několik otvorů.
  10. Během několika týdnů byste se měli dočkat první úrody.
  11. Teď už zbývá jen zajistit pro hlívu ústřičnou dostatečnou vlhkost pravidelným rosením.
  12. Po sklizni přeneste substrát na pár týdnů na původní teplé místo, kde bude podhoubí sbírat síly k tvorbě dalších plodnic.
  13. Poté můžete celý proces zopakovat.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit