Čínská medicína uleví od Crohnovy nemoci
- Kategorie: Doplňky
Jednalo se o nemoc, která byla skrytá, nemluvilo se o ni, a tudíž ji společnost téměř neznala, až na pár výjimek. Zlomovým se stal rok 2005 a to z důvodu, protože počet pacientů, trpících touto nemocí se zvýšil o markantních 44 %! Už víte, o jakém onemocnění je právě řeč? Jedná se o tzv. Crohnovu nemoc, která velmi znepříjemňuje pacientům jejich život různými žaludečními a střevními obtížemi. Tato nemoc získala své jméno podle B. B. Crohna, který ji v roce 1932 popsal. První popsané případy se ale zřejmě vyskytly již v 18. století.
Bohužel projevy nemoci nejsou způsobeny tím, co pozřete nebo čím se nakazíte! Crohn se projevuje velmi silnými bolestmi, nezvladatelnými průjmy a krvácením. Teď si ukažme bilanci lidí, trpící touto nemocí:
- 60 % postižených 5x do týdne trpí silnými bolestmi břicha.
- 55 % postižených má víc než 5dnů v týdnu, obtížně zvládnutelný průjem.
Crohnova nemoc jako taková je chronické onemocnění zažívacího traktu. Nejčastějším spouštěčem je zánět probíhající ve střevech. Nemoc je nepříjemná také tím, že může postihnout kteroukoliv část trávicího traktu. Dle statistik lze říct, že nejpostiženější částí je konečná část tenkého střeva. Vlivem tohoto zánětu dochází k typickým bolestem a průjmům.
Vznik této nemoci je nám stále neznám, víme však to, že se jedná o autoimunitní onemocnění, při němž organismus bojuje proti vlastním buňkám imunitního systému. Takže by se dalo říci, že ve své podstatě bojuje proti vlastnímu tělu! Tak jako velká část nemocí i tato nemoc je zhoršována stresem, v konečném důsledku je také považována za civilizační chorobu.
Co může Crohnova nemoc způsobit?
- - Zvyšuje riziko výskytu rakoviny.
Rozdíl mezi Crohnovou nemocí a Ulcerózní kolitidou?
Je však nutné rozlišovat velmi podobné onemocnění, a to Ulcerózní kolitidu, která postihuje pouze tlusté střevo na přesně ohraničeném úseku. Naopak Crohnova nemoc postižená místa střídají se zdravými a zasažené části se nedají jednoduše odstranit.
Crohnova nemoc se může objevit v každém věku, nejčastěji však mezi 20 a 30 lety, tedy mládí. Alarmující je, že téměř 40 000 mladých Čechů trpí chronickým střevním zánětem. Problémem je také to, že se lidé s těmito problémy jen velmi těžce svěřují a pozdě hledají odbornou pomoc.
Crohnova nemoc se léčí medikamenty, které potlačují zánět a imunitní reakci, zejména to jsou kortikoidy a imunosupresiva. V dnešní době je stále populárnější biologická léčba, kdy jsou pacientovi podávány protilátky, které mají za úkol tlumit záněty. Crohna lze také léčit pomocí tradiční čínské medicíny Dr. Mačka, který hovoří, že je u postižených zasažena energie tlustého střeva, ať už ve vzestupném tračníku, přímém či sestupném. Ve své podstatě se jedná o přítomnost horkých hlenů, které v určité části tlustého střeva vytvoří stagnaci – blokádu energie v dlouhém časovém úseku. Postihnutá oblast se pak stává stálým dráždícím místem produkujícím hleny, které pak dráždí stěnu střeva až do stádia krvácení. V jeho ordinacích po podstoupení vyšetření Vám doporučí správnou stravu v kombinaci s vhodnými bylinnými preparáty a změnou životního stylu.
Kromě zodpovědného braní léků je důležité také dodržovat dietu. Musí být nejen nedráždivá, ale zároveň také zaručit dostatečnou výživu, protože při častém vyměšování nestačí tělo vstřebat živiny. Tolerance potravin je však individuální, proto si každý pacient musí vyzkoušet, co mu dělá dobře a co naopak zhoršuje potíže.
V předešlém odstavci byla řeč o správné stravě, která by měla obsahovat:
- 25 % proteinů (ryby, zejména losos, a mořské plody)
- Mandlové mléko (vitamíny D, E)
- Bílá rýže
- Vejce
- Ovesná kaše
- Zeleninové polévky (rozmixované)
- Ovoce (banány, papája, mango, avokádo a žlutý meloun)